Jak zwiększyć zdolność kredytową?
Jak zwiększyć zdolność kredytową? Oto przydatny poradnik!Własne M za gotówkę? Marzenie! Dla większości z nas to zupełnie nierealne. Możemy być przeciwnikami kredytów, jednak bez wparcia banku trudno będzie o własne lokum. Tylko co zrobić, żeby dostać kredyt? Zdolność kredytowa to jedno z podstawowych pojęć bankowych. Oznacza ile pieniędzy i na jak długo bank może nam bezpiecznie pożyczyć. Innymi słowy: czy istnieje duże ryzyko, że nie spłacimy kredytu? Wiadomo, że o zdolności kredytowej w dużej mierze decydują zarobki. Cóż, trudno będzie zwiększyć przychody o 300%, ale są inne sposoby, by poprawić zdolność kredytową. Warto zająć się tym nawet kilka miesięcy przed planowanym składaniem wniosku o kredyt.
Pożyczanie i spłacanie
Pożyczaj jak najczęściej. Oczywiście, musisz wszystko spłacać. Osoby, które nigdy nie spłacały żadnej pożyczki są dla banku nieco "podejrzane". To kupowanie kota w worku - nie wiadomo, jak klient zachowuje się jako dłużnik, czy jest rzetelny i systematycznie spłaca zobowiązania. Warto wiec wyrobić sobie historię kredytową. Najlepiej planując zakup sprzętu RTV i AGD skorzystać z promocyjnych, nieoprocentowanych rat. Także spłacana w terminie karta kredytowa działa na naszą korzyść.
Nie żyj na kredyt
Ile masz kredytów? Zero? Cóż, bank może to cenić inaczej. Dla analityków bankowych liczą się nie tylko kredyty hipoteczne i pożyczki gotówkowe. Do twojego zadłużenia wliczany jest także możliwy debet na karcie płatniczej oraz limity kart kredytowych. Uwaga na karty, które dostajesz często przy okazji zakupów ratalnych. Nawet, jeśli nigdy ich nie użyjesz, obciążają twoje konto. Zanim złożysz wniosek o kredyt, pozbądź się nadmiaru kart kredytowych, zamknij linie debetowe, spłać pożyczki.
Pilnuj historii transakcji
Choć trudno o oficjalne potwierdzenie tych informacji, anonimowo analitycy bankowi przyznają, że w oceni zdolności kredytowej klienta pewną rolę odgrywa też historia jego konta. To dlatego często do wniosku o kredyt trzeba dołączyć wyciąg z rachunku za ostatnie pół roku. We wniosku nie wpisałeś samochodu? Zakupy benzyny dadzą im do myślenia! Tak samo jak opłaty za przedszkole, jeśli nie zadeklarowałeś posiadania dziecka. Znana jest historia kredytobiorców, których wniosek został odrzucony, bo analitycy zainteresowali się częstymi zakupami w sklepach z odzieżą ciążową i akcesoriami dla maluchów. "Wykryli" szybkie pojawienie się dodatkowej osoby w gospodarstwie domowym, co obniżyło zdolność kredytową. Jak sobie z tym radzić? Załóż główne konto (najlepiej w banku, z którego planujesz wziąć kredyt). Niech na nie wpływa pensja. Karty używaj do wypłacania gotówki z bankomatu, nie płać nią w sklepach. To pozwoli ci uniknąć wnikania w twoje zwyczaje finansowe.
Przejdź na etat
Im pewniejsza umowa, tym większa zdolność kredytowa. Wbrew pozorom banki wysoko cenią pracowników budżetówki - mniejsze zarobki rekompensuje pewność zatrudnienia.
Oszczędzaj
Wszystkie oszczędności przemawiają na twoją korzyść. Są dodatkowym zabezpieczeniem i świadczą o rozsądnym podejściu do finansów. Jeśli planujesz składać wniosek o kredyt, warto wziąć prywatną, nieoprocentowaną pożyczkę u rodziny i przyjaciół. Pożyczone pieniądze wrzucamy na lokatę, powiększając pulę swoich oszczędności. Po otrzymaniu kredytu, możemy już oddawać dług.
--
Stopka
Mirabelka - blogerka, autorka tekstów, freelancerka.
Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.
Ciekawy artykuł, warto z pewnością pracować nad swoją zdolnością kredytową - gdy chcemy kupić dom, czy mieszkanie, często kredyt jest jedynym wyjściem. Jeśli zaś chodzi o mniejsze kwoty, nie przejmuję się zdolnością kredytową - moim rozwiązaniem jest wtedy kredyt chwilówka.
OdpowiedzUsuń