Odwrócony kredyt hipoteczny - czym różni się od innych kredytów?
Wkrótce nowa ustawa o odwróconym kredycie hipotecznym.Ministerstwo Finansów przygotowało projekt założeń do ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym. To nowe w Polsce rozwiązanie jest już szeroko stosowane w innych krajach. Oprócz 10 państw z Unii Europejskiej, instytucja kredytu odwróconego jest popularna m.in. w Stanach Zjednoczonych i Australii.
Odwrócony kredyt hipoteczny pozwoli szczególnie starszym osobom posiadającym prawo własności albo wieczystego użytkowania nieruchomości lub spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu na uzyskanie w bezpieczny sposób dodatkowych środków finansowych na dowolny cel.
Główne cechy odwróconego kredytu :
1. Kredytobiorca otrzymuje kredyt jako wypłatę jednorazową lub w ratach ustalonych w umowie z bankiem
2. Otrzymanego kredytu nie trzeba w ogóle spłacać (to jest największą zaletą i jednocześnie tym co odróżnia go od innych kredytów)
3. Otrzymane pieniądze można przeznaczyć na dowolny cel,
4. Zawarcie umowy nie wymaga posiadania przez kredytobiorcę zdolności kredytowej (to również bardzo ważne ułatwienie, dzięki czemu kredyt będzie łatwo dostępny)
5. Wierzytelność z tytułu odwróconego kredytu hipotecznego będzie zabezpieczona hipoteką. Po śmierci kredytobiorcy bank lub inna upoważniona instytucja sprzeda nieruchomość w celu spłaty kredytu.
6. Bank nie sprzeda od razu nieruchomości - spłata odwróconego kredytu będzie odroczona o 6 miesięcy - dzięki temu spadkobiercy kredytobiorcy będą mieli możliwość spłaty zobowiązania i zatrzymania nieruchomości.
Odwrócony kredyt hipoteczny zgodnie z założeniami udzielany będzie wyłącznie przez banki i inne instytucje ustawowo upoważnione do udzielania kredytów, posiadające odpowiedni kapitał i podlegające nadzorowi finansowemu.
Obecne bariery prawne, zwłaszcza dotyczące dochodzenia roszczenia banku po śmierci kredytobiorcy, w praktyce uniemożliwiają udzielanie odwróconych kredytów przez te instytucje. Także za życia kredytobiorcy istnieje niebezpieczeństwo, że spadkobiercy mogą próbować podważać decyzję klienta o zawarciu takiej umowy. Ze względu na różną sytuację rodzinną kredytobiorców odwrócony kredyt hipoteczny najprawdopodobniej będzie występował w kilku wariantach.
Wiceminister finansów Dariusz Daniluk tłumaczy, że wszystkie założenia przyjęte w projekcie ustawy mają na celu ochronię interesów osób korzystających z tej usługi finansowej.
Propozycje zawarte w projekcie założeń są oparte na długoletnich doświadczeniach innych krajów, gdzie dodatkowe dochody z kredytów pozwalają seniorom na zmniejszenie zależności od pomocy finansowej rodziny czy państwa.
--
Stopka
Mr_CMG
Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.
ciekawe
OdpowiedzUsuń